Сімейна монополія: як працівниця КП “Інформатика” зі своїм чоловіком “керує” Трухановим островом

Сімейна монополія: як працівниця КП “Інформатика” зі своїм чоловіком “керує” Трухановим островом
329537 ПЕРЕГЛЯДІВ

Більш ніж два десятки суб'єктів, які здійснюють комерційну та спортивно-рекреаційну діяльність на Трухановому острові в Києві, дуже незадоволені роботою КП “Інформатика” (підприємство відповідає за проїзд автомобілів на цю територію). Підприємці та спортсмени вказують на те, що одна із посадових осіб цього КП, Катерина Каленська (на колажі ліворуч), разом зі своїм чоловіком Олексієм Каленським (очолює ГС “Труханів остров”, на колажі праворуч) фактично монополізувала острів: на власний розсуд вирішують, хто має право заїжджати на його територію, які правила переміщення повинні діяти, як карати порушників таких правил і т.д. Також подружжя, схоже,  успішно будує на цій території свою досить прибуткову “бізнес-імперію”. Про більшість цих фактів вже поінформована Київська міськдержадміністрація (КМДА). Від міського керівництва вимагають розібратися в зловживаннях, покарати винних та зробити процедуру допуску автомобілів на Труханів острів зрозумілою та прозорою. 

Як стало відомо, 25 травня 2022 року ГО “Труханівці” звернулася до міського голови Києва Віталія Кличка із заявою про усунення перешкод щодо в'їзду на Труханів острів.

До цього документу було прикріплено лист із підписами більш ніж двох десятків суб'єктів (дитячо-юнацькі школи, громадські організації, закладів харчування тощо), які здійснюють свою діяльність на острові. 31 травня 2022 року Віталій Кличко направив ці документи на розгляд заступника голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) з питань здійснення самоврядних повноважень Петра Оленича, який в подальшому має проінформувати мера про результати вирішення даного питання.

Згідно із заявою, ГО “Труханівці” висунула ряд вимог до столичної влади, а саме:

  • відсторонити начальницю відділу супроводу контрольно-пропускних пунктів КП "Інформатика" Катерину Каленську та членів її родини від можливості впливати на формування електронної бази даного підприємства;
  • уповноважити представника ГО “Труханівці” проводити громадський контроль над формуванням списків на в'їзд та розподіленням кількості гостьових перепусток між об'єктами;
  • внести в спеціальну електронну базу КП “Інформатика” усі підприємства, організації різної форми власності, які в законному порядку здійснюють свою діяльність на території Труханового острову на підставі відповідних правовстановлюючих документів; 
  • визначити уповноважених осіб таких підприємств та організацій, які б мали право вносити номера автотранспортних засобів до електронної базі даних КП “Інформатика” без попереднього затвердження списків з боку цього КП, у кількості, яка реально відповідає їхнім потребам;
  • зобов'язати КП “Інформатика” створити окремий реєстр для вищевказаних підприємств та організацій із внесенням даних про відповідальних осіб цих підприємств та організацій до вказаної електронної бази, які мають право вносити державні номера автотранспортних засобів через мобільний додаток КП “Інформатика”.

Що підштовхнуло ГО “Труханівці” до такого звернення.

Як офіційно працює в'їзд на Труханів острів

25 грудня 2008 року столична міськрада рішенням №1051/1051 затвердила Правила благоустрою Києва. Одним із пунктів цих правил стала заборона на рух і паркування транспортних засобів на території об'єктів благоустрою зеленого господарства (крім спецтранспорту). Одним із таких “обєктів благоустрою” було визначено і Труханів острів. У квітні  2009 року столична влада почала розробляти практичний механізм обмеження в'їзду транспортних засобів на територію цього острову, а остаточно він був затверджений чотири роки потому – у травні 2013 року. Тоді КМДА доручила своєму департаменту транспортної інфраструктури встановити шлагбауми на в'їзді та контролювати їх функціонування. Надалі процедура в'їзду на територію Труханового острову декілька разів змінювалася, у своєму нинішньому вигляді вона почала функціонувати з 2018 року – тоді обов'язки щодо контролю в'їзду були покладено на КП “Інформатика”. На практиці це виглядає наступним чином. 

Керівники усіх спортивних баз, організацій та комерційних підприємств, які працюють на Трухановому острові, перед початком кожного літнього сезону мають подавати до КП “Інформатика” документи щодо усіх своїх працівників разом з інформацією по службовим автомобілям. Після цього вказане підприємство формує списки пропусків у своїй електронній базі. Також усі вказані суб'єкти мають право подавати інформацію на отримання так званих “гостьових перепусток” – номери транспортних засобів тих відвідувачів Труханового острову, які безпосередньо не працюють на цій території, але яким за тих чи інших обставин потрібно туди заїжджати. Серед таких – працівники різноманітних обслуговуючих компаній (наприклад, доставка продуктів та води), відвідувачі спортивних заходів тощо. Заявки на гостьові перепустки подаються за допомогою веб-сайту, до якого вносяться відповідні дані про таких відвідувачів. Пропуск через шлагбаум на Трухановому острові здійснюється автоматично – спеціальна система за допомогою камери відеоспостереження зчитує номер автомобіля, і якщо він є в базах, користувач транспортного засобу заїжджає.

Претензії “Труханівців”

У ГО “Труханівці” звертають увагу на непрозорість формування вищезазначених списків та непропорційне розподілення кількості “гостьових” перепусток на об'єкти, розміщені на Трухановому острові. Мова йде про те, що КП “Інформатика” з одного боку відмовляє деяким об'єктам у розширенні кількості гостьових перепусток, посилаючись на певні “ліміти”, а деякі інші суб'єкти, які мають значно меншу кількість працівників і відвідувачів, отримують від підприємства значно більше перепусток. При цьому, як повідомляє ГО “Труханівці”, інформація про загальну кількість доступів та вказані “ліміти” на в'їзд є “закритою”.

Ще одна проблема, на яку звертають увагу в громадській організації – посадові особи КП "Інформатики" на власний розсуд блокують проїзд автомобілів. У ГО “Труханівці” повідомляють, що формальною причиною для цього може бути “несанкціонована” зупинка на острові, з'їзд з дороги та навіть “особисті невподобання сім'ї Каленських”. Один із таких прикладів -  протягом року КП “Інформатика” не пропускало на острів автомобіль одного із тренерів дитячої секції з веслування спортбази "Буревісник". Аргументом для цього, як зазначається в заяві, була особиста неприязнь голови ГО "Труханів острів" до цієї людини. Крім того, за даними ГО “Труханівці”, протягом минулого року деякі суб'єкти були позбавлені "гостьових" перепусток начебто за порушення "правил внесення автономерів у електронну базу". При цьому, за твердженням громадської організації, вказаних правил ніхто ніколи не чув і не бачив, а КП “Інформатика” не надає адекватних відповідей на питання про ці правила. 

Також в ГО “Труханівці” повідомляють про те, що КП “Інформатика” відмовляється надавати так звані “разові” ліміти на гостьові автомобілі – коли на острів необхідно “одноразово запустити” певну кількість осіб на короткий проміжок часу. Це призводить у тому числі до того, що у спортивних баз та ДЮСШ відсутня можливість повноцінно та безперешкодно проводити спортивні змагання та збори, адже такі заходи передбачають періодичну присутність невизначеного кола осіб (спортсмени, тренери, спортивні лікарі, неповнолітні спортсмени, яких привозять батьки, вболівальники тощо).

У зверненні до Кличка повідомляється, що вирішити більшість вказаних проблем “у режимі реального часу” досить складно, а посадові особи КП “Інформатика” не надто охоче йдуть на контакт з тими суб'єктами, які здійснюють свої діяльність на території Труханового острову.

“Таким чином можна зробити висновок, що неупорядкованість процедури отримання дозволів на в'їзд на Труханів острів для підприємств та організацій різної форми власності, які здійснюють як комерційну (кафе, магазини, бази відпочинку), так і некомерційну (ДЮСШ, спортивні бази з різноманітних видів спорту, організації рекреаційної діяльності) діяльність веде до різноманітних зловживань з боку посадових осіб КП “Інформатика”. Право посадових осіб цього КП на свій розсуд, без певних критеріїв, визначати, кому давати, кому не давати, і в якій кількості давати дозволи на в'їзд на територію Труҳанового острову, фактично є втручанням в діяльність юридичних осіб. Це, в свою чергу, стримує економічний розвиток території, а також обмежує розвиток спорту та рекреаційної діяльності”, – повідомляє ГО “Труханівці”.

Пряма мова

У ГО “Труханівці” більшість вищезазначених проблем пов'язують з однією одіозною сім'єю – начальником відділу супроводу контрольно-пропускних пунктів КП "Інформатика" Екатериною Каленською та її чоловіком – керівником громадської спілки (ГС) “Труханів острів” Олексієм Каленським. Один із підприємців, який здійснює свою діяльність на території зазначеного острову та є членом ГО “Труханівці”, на умовах анонімності розповів KВ про те, що ця сімейна пара фактично монополізувала острів та сконцентрувала у свої руках усю повноту влади, в першу чергу – відверто “тіньової”.

За словами співбесідника редакції, Катерина Каленська на власний розсуд вирішує, які суб'єкти можуть отримувати перепустки на в'їзд, за яких умов вони можуть бути позбавлені права на переміщення островом на автомобілях, які підприємці мають право здійснювати діяльність на цій території і т.д. У свою чергу, громадська організація її чоловіка постійно повідомляє працюючим на острові суб'єктам, що вона виконує роль нагляду та контролю над дотриманням природоохоронного законодавства та інших правил, при цьому – не підтверджуючи можливість виконання таких функцій будь-якими розпорядчими документами. Більше того – за словами вищезгаданого підприємця, іноді Олексія Каленського відверто “заносить” і він розповідає суб'єктам господарської діяльності, що він “уповноважений від КМДА по Трухановому острову” і т.д. На думку співбесідника KВ, ця сім'я має впливових “покровителів”, серед яких – ймовірно, й заступник голови КМДА Валентин Мондриївський.

Співбесідник KВ розповів, що його колеги неодноразово закликали сім'ю Каленських змінити свій підхід до ведення справ. Востаннє це було 31 травня поточного року під час спеціальної наради, яка проходила в одному з офісів КП “Інформатика”. Тоді Катерина Каленська пообіцяла підприємцям та “спортсменам”, що вони будуть почуті. Але наразі такі заяви посадової особи КП “Інформатика” так і залишились обіцянками. 

“Кількість “гостьових” перепусток ніяк не регламентується – вони видаються “індивідуально”, в залежності від відношення Каленських до таких отримувачів. Ніякої комунікації немає, все штучно ускладнюється. У них на острові повна монополія. Ми не проти пропускної системи, ми не проти швидкісного режиму – хоч наші опоненти постійно нас у цьому звинувачують. У цілому нас все влаштовує. Але нам потрібні чіткі правила, прозорі списки та мінімізація впливу незрозумілих осіб на прийняття рішень щодо господарської діяльності на острові”, – повідомив KВ згаданий підприємець.

Свою історію відносин із сім'єю Каленських розповів і Олександр Лук'яненко – відомий український веслувальник, тренер секції дитячої водно-спортивної бази “Буревісник”, член ГО “Труханівці”, який згадується у зверненні організації. Цей спортивний діяч протягом більш року не мав можливості заїжджати на Труханів острів через один миттєвий конфлікт.

“Тоді, близько півтора роки тому, на Трухановому острові проходили змагання, я був супроводжуючим спортсменів. Я проїжджав у районі “шайби” (недобудований ресторан на острові). Попереду мене були люди, а позаду їхав автомобіль, як я пізніше дізнався, Олексія Каленського. Я зупинився, тому що не міг проїхати. Олексій Каленський почал сигналити. Врешті-решт, я проїхав, а Каленський обігнав мене по зеленій зоні, після чого – загородив мені проїзд своїм автомобілем. Потім він вийшов, представився “працівником острову”, показав незрозумілі документи і сказав, що мені начебто буде заблоковано в'їзд на острів, тому що йому “не сподобалося”, як я їхав. На мій погляд, він був нетверезим, але, звичайно, цей факт офіційно не був зафіксований. Наступного дня мені дійсно було заблоковано в'їзд на острів – за порушення якогось пункту правил, який, схоже, був придуманий ними ж: начебто не можна зупинятися під час руху на території острову”, – розповів Олександр Лук'яненко.

За його словами, відразу ж після вказаного інциденту він викликав поліцію, яка зафіксувала факт можливого порушення правил дорожнього руху з боку Олексія Каленського. Чи проводили правоохоронці якісь заходи із притягнення керівника ГС “Труханів острів” до відповідальності, Олександру Лук'яненку невідомо. Спортсмен намагався вирішити проблему із проїздом, звернувшись до Катерини Каленської, але результату це не принесло. Проблема була вирішена лише три місяця тому – коли в Україні почалася активна фаза війни, на фоні чого "порушникам правил" на Трухановому острові була "подарована амністія".

“Я представляю спорт – не бізнес, не іншу комерційну діяльність. Я зіткнувся з відвертим з беззаконням – мені було заблоковано в'їзд через конфлікт з сім'єю Каленських та їхню особисту неприязнь. Протягом більш ніж року я не міг завезти на базу воду і паливо, привезти спортсменів під час морозної погоди – це лише невеликий перелік незручностей, з якими мені довелося мати справу. При цьому, я неодноразово був свідком, як сім'я Каленських сама порушує свої же правила, наприклад – паркуються на зеленій зоні”, – заявив тренер. 

Бізнес-імперія Каленських?

Зазначимо, що на умовах анонімності члени ГО “Труханівці” також розповіли KВ про лобіювання Каленськими своїх бізнес-інтересів на Трухановому острові завдяки працевлаштуванню Катерини та їхньої дочки на різні посади в КП “Інформатика”. 

Співрозмовники редакції кажуть, що Олексій Каленський встановив на цьому острові незліченну кількість альтанок з мангалами на зелених зонах мінімум у п’яти різних місцях. Ціна користування такими альтанками коливається від 800 до 1500 грн за день. При цьому, замовляючи альтанку, відвідувачі з легкістю отримують перепустки на автомобілі для заїзду на територію Труханового острову. 

Також у ГО “Труханівці” повідомляють про те, Олексій Каленський залучав інвесторів для будівництва об’єктів розважального призначення на острові. Один із прикладів – кафе біля приміщення муніципальної варти на цьому острові, у будівництво якого один із підприємців нібито вклав 8 тис. доларів США, отримавши при цьому від Олексія Каленського обіцянку отримати необхідні дозволи на відповідні роботи після їхнього завершення. Щоправда, документи, кажуть, так і не були отримані. Як наслідок – підприємець почав вимагати від Олексія Каленського повернути вкладені у будівництво кошти, а отримавши відмову – звернувся до Нацполіції за фактом шахрайства. За інформацією членів ГО, жодних результатів це не принесло, а от об’єкт, збудований інвестором, за словами співрозмовників КВ, вже не перший рік успішно здається в оренду сім’єю Каленських. 

Крім того, в громадській організації повідомляють, що Олексій Каленський самовільно збудував причал з бетонних блоків без отримання жодної проектної, дозвільної та погоджувальної документації. Кажуть, що через відсутність розуміння у будівництві таких споруд цей причал зруйнувався у перший же рік, через що назавжди було змінено корінний берег та русло течії річки Дніпро. 

Члени ГО розповідають, що за ініціативи Олексія Каленського на Трухановому острові навіть було без відповідних дозволів створено канал від русла р. Дніпро до р. Десенка, після чого на цьому каналі почали з’являтись орендні альтанки з мангалами. При цьому, мовляв, Каленський ще й й викопав ставок  у лісопарковій зоні, знищивши дерева, які до цього там росли. Після цього в даній локації також з'явилися орендні альтанки.

На додачу до цього, як повідомляють в ГО “Труханівці”, Каленський самовільно збудував на Трухановому острові пейнтбольне поле, біля якого пізніше були встановлені якісь незрозумілі споруди для здійснення підприємницької діяльності. 

Також родику Каленських звинувачують в сумнівному будівництві адміністративного об’єкту на площі біля Паркового мосту на Трухановому острові. 

Наразі KВ не має офіційного підтвердження фактів про так звану “бізнес-імперії” родини Каленських на Трухановому острові. Проте, ці та інші питання щодо діяльності цієї сім'ї редакція вже направила до КМДА і очікує на відповідь вже найближчим часом.

Дійові особи

За даними аналітичної системи Youcontrol, ГС “Труханів острів” була зареєстрована у грудні 2014 року. Засновниками спілки є шість юридичних осіб, переважно – інших громадських організацій. Незмінним керівником ГС “Труханів острів” протягом усього періоду її існування є згаданий вище Олексій Каленський. 

Примітно, що в 2015 році ЗМІ називали його дружину Катерину “членкинею правління” цієї громадської спілки, а в 2017 році – її керівницею. При цьому, серед засновників ГС “Труханів острів” досі вказано благодійну організацію “Благодійний фонд “Наш острів”, у якій Катерина Каленська досі є офіційною очільницею та засновницею.

Відзначимо, що одним із засновників ГС “Труханів острів” також є Всеукраїнська громадська організація “Молода країна”, яку система Youcontrol відносить до групи “родини Пещеріних”, до якої входить мережа фірмових магазинів годинників “Zifferblatt”, компанії з виробництва обладнання для харчової промисловості та агропідприємства. Ключова особа даної групи – депутат Київоблради VII-VIII скликань (обирався від “БПП” та “Євросолідарності”) Андрій Пещерін.

ГО “Труханівці” була заснована в квітні 2022 року. Засновниками організації вказано мешканця села Святопетрівське Бучанського району Київської області Ян Камінський та киянин Андрій Іващенко, який також є її офіційним керівником. За даними *КВ, до складу організації увійшли представники різних юридичних осіб, які здійснюють свою діяльність на Трухановому острові та які не погоджуються з діяльністю родини Каленських.

Зазначимо, що обов'язки директора КП “Інформатика” з 6 вересня 2021 року виконує Вероніка Малкова. Підприємство підпорядковане Департаменту ІКТ КМДА, який із 27 серпня 2021 року очолює Олег Половинко. 

Діяльність Департаменту ІКТ КМДА з 2 квітня 2021 року контролює згаданий вище заступник голови КМДА Петро Оленич.

Треба зазначити, що на час воєнного стану вся повнота влади в Києві належить Київській міській військовій адміністрації (КМВА), яку з початку березня 2022 року очолює генерал Микола Жирнов. В голови КМВА є два заступники, одним з яких є голова КМДА, мер Києва Віталій Кличко.

КиївВлада

Prioritet. © 2015. Связь с редакцией - [email protected]

Мої відео