Артем Вовк: Розпочато охоту на майнерів. Як захистити свою законну діяльність і знати правову позицію?

 			 	  	Артем Вовк: Розпочато охоту на майнерів. Як захистити свою законну діяльність і знати правову позицію?
1198 ПЕРЕГЛЯДІВ

Сьогодні, весь Світ говорить про перспективу розвитку криптовалюти та технології, на якій система криптовалюти працює.

Блокчейн – унікальна технологія обробки та зберігання інформації, що унеможливлює несанкціоновану зміну, обробку чи знищення даних.До прикладу – Sony Global Education спільно з IT-гігантом IBM розробила блокчейн-рішення для безпечного обіну даними про успішність студентів. “Технологія блокчейн має потенціал, здатний чинити значний вплив на найрізноманітніші галузі, і сфера освіти не є винятком» — зазначив Масаакі Ісозу, президент Sony Global Education.За даними британського аналітичного агентства Juniper Research відомо, що 57% великих фірм і корпорацій або знаходяться в процесі впровадження блокчейна, або продумують його використання.

Україна також здійснює кроки назустріч сучасним світовим трендам. 

Державне підприємство Міністерства юстиції України СЕТАМ (система електронних торгів арештованим майном) підписало меморандум про співпрацю з впровадження децентралізованої технології Blockchain. І таких прикладів досить.Проте, 10 серпня Інтернет спалахнув новиною з приводу виявлення «підпільної фабрики Bitcoin» у Святошинському районі міста Києва. Дозвіл суду ґрунтується на поняттях виготовлення та емісії заборонених грошових сурогатів та незаконної діяльність платіжних систем.

Так це чині, розбираємося далі.

Якщо вживається термін «підпільна фабрика», то, логічно, повинна існувати і легальна фабрика. Тому, даний термін тут недоречний, та і взагалі, фабрика представляє собою промислове підприємство, що здійснює випуск продукції, що не має ніякого відношення до цієї події.Такі «новини» вводять в оману читачів, які не мають поняття про майнінг і прикріплюють до цього процесу заздалегідь невірне клеймо «Незаконно».А це не так.

Що таке Майнінг? І яка різниця між Майнінгом криптовалют і емісією коштів.

Майнінг криптовалют — (від англ. Mining — видобуток корисних копалин) — діяльність з підтримки розподіленої платформи і створення нових блоків з можливістю отримати винагороду в формі нових одиниць і комісійних зборів в різних криптовалютах, зокрема в Біткойнах.

Простіше кажучи, майнінг – форма участі у системі Блокчейн, завданням якої є здійснення обчислень, необхідних для функціонування цієї системи, з використанням власних ресурсів персональних комп’ютерів майнерів – учасників системи.Обчислення, які здійснюються комп’ютерною технікою іі власників – майнерів, потрібні для забезпечення захисту від повторного витрачання одних і тих же одиниць, а винагорода стимулює людей використовувати свої обчислювальні потужності і підтримувати роботу мереж.Тобто, майнером може бути будь-який бажаючий, який має персональний комп’ютер, здатний здійснювати обчислення для системи Блокчейн.Що стосується емісії коштів, то вона передбачає собою випуск в обіг нових грошових знаків, що не є результатом чи завданням майнінга.

Чи є Біткойн коштами або грошовим сурогатом відповідно до законодавства України?

Відповідно до ЗУ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», на яку посилається суддя у постанові, кошти існують у готівковій формі (формі грошових знаків — банкнот і монет, що мають зазначену на них номінальну вартість) або у безготівковій формі (формі записів на рахунках у банках).
Судячи з того, що Біткойн не має форми грошових знаків та записів у банках, відповідно й не являється коштами.Аналогічно і з грошовим сурогатом, який, відповідно до ЗУ «Про Національний банк України» має форму будь-яких документів у вигляді грошових знаків. Тому і грошовим сурогатом Біткойн назвати не можна, відповідно до законів України, хоча Нацбанк робить деякі суперечливі роз’яснення, які не мають юридичної сили порівняно із Законом.Тому, аналізуючи подію, яка відбулась 10 серпня, а саме – проведення так званого «огляду» на підставі дозволу суду, можна зробити висновок, що рішення про надання такого дозволу було винесене необґрунтовано, упереджено та безпідставно.

Що робити майнерам?

Майнерам потрібно розуміти, що ця подія сигналізує про початок нового тренду у «правосудді», оскільки суд дає добро.І до подібних ситуацій потрібно підготуватись заздалегідь, а не чекати поки «прийдуть в гості» і залишать пусті стіни. Мова йде про цілий комплекс заходів юридичного, технічного і тактичного характеру.

Свою законну правову позицію потрібно знати та твердо на ній стояти. І не сподіватись на порядність та милосердя, що сьогодні, на жаль, рідко зустрічається.

Адвокат, експерт з кіберзлочинності, 
спеціаліст з інформаційної безпеки,
Артем Вовк. 
http://genesis-legal.com/ru/team/artem_vovk/

Автор: Prioritet

Prioritet. © 2015. Связь с редакцией - 1yurist.paritet@gmail.com