Повернення 1% пенсійного збору при купівлі житла вперше. Практичні поради від адвоката

Повернення 1% пенсійного збору при купівлі житла вперше. Практичні поради від адвоката
5249 ПЕРЕГЛЯДІВ

Останнім часом, до компанії звертаються громадяни, які вперше житло вперше, та при купівлі сплатили збір на пенсійне страхування. Тож, указаний матеріл буде корисний тому, хто планує або вже придбав у власність житло перше.

Придбання квартири чи житлового будинку здійснюється шляхом укладення нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу. При укладенні такого договору є сплачується до державного бюджету України збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості нерухомого майна. Лише за наявності платіжного документу про сплату збору нотаріус посвідчить договір купівлі-продажу.

Проте, не всім відомо, що особи, які придбали житло вперше, звільняються від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відсутність механізму перевірки інформації чи дійсно особа купляє житло вперше призводить до того, що всі без винятку громадяни змушені сплачувати 1% «пенсійного збору».
Тобто фактично покупця ставлять в умови, за яких він вимушений сплачувати Пенсійний збір навіть тоді, коли платити його не повинен.

Як повернути сплачений 1% «пенсійного збору»?
За наявності документу, що підтверджує сплату збору, потрібно звернутися до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про повернення коштів та отримати відповідь на таке звернення, яке зазвичай, характеризується відмовою.
Саме відмова про повернення сплаченого 1% «пенсійного збору» є підставою для звернення до суду.
Але існують непоодинокі випадки, коли суди посилаються на пропуск 6-ти місячного строку звернення до суду, аргументуючи тим, що строк звернення до суду починається не з моменту отримання відмови Пенсійного фонду щодо повернення коштів, а з моменту сплати особою пенсійного збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Зокрема, Окружний адміністративний суд міста Києва в ухвалі від 13.07.2020 р. у справі № 640/15437/20 http://reyestr.court.gov.ua/Review/90390751 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/90390751) вказав, що як убачається з матеріалів справи, позивачем на підставі договору купівлі-продажу придбано у власність квартиру та відповідно до квитанції сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, водночас позовна заява направлена до суду 07.07.2020, тобто з пропущенням шестимісячного строку.
Частиною першою статті 123 КАС України встановлено, що в разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
До позову не додано заяви про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин пропущення такого строку або звернення до суду в межах строку.
Вважаю таку практику неправильною, оскільки предметом спору є вимоги про визнання протиправними дій Пенсійного фонду щодо відмови у поверненні безпідставно сплачених коштів особою, що обчислюється не з моменту сплати 1% збору до пенсійного фонду під час укладення договору, а з моменту отримання покупцем відмови про повернення сплачених ним коштів.
Водночас, суди, в тому числі і Окружний адміністративний суд м. Києва, переважно дотримуються протилежної позиції, за якою строк для звернення до суду обчислюється не з моменту укладення договору купівлі-продажу, а з моменту відмови покупцеві щодо повернення коштів Пенсійним фондом України.
Як правило, такі позови розглядаються в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Витрати, які понесе позивач при вирішенні справи, це і судовий збір і витрати на правову допомогу, також суди, як правило, повертають .

Не зайвим є відмітити і те, що у Відповідача (Пенсійного фонду України) база або інформаційний реєстр в якому б відображалась інформація про придбання житла Позивачем вперше як така відсутня, тому фактично вказану інформацію перевірити неможливо. Обов'язко доводити той факт, що житло купувалося вперше чи вдруге покладається на Відповідача на загальних підставах доказування. Однак, судді можуть зобов'язати надати інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо відображення об'єктів нерухомості, які зареєстровані за Позивачем.

Також, надаємо приклади власної позитивної судової практики, де за позовами наших клієнтів судами стягувалися кошти за сплачений пенсійний збір, та які набрали законної сили:

http://reyestr.court.gov.ua/Review/82677487

http://reyestr.court.gov.ua/Review/82139813

Отже, документи, які позивачеві необхідні для повернення сплаченого пенсійного збору це:
1. Договір купівлі-продажу;
2. Квитанція! Обов’язково, якщо не збереглась, копію можна взяти в нотаріуса, який посвідчував договір;
3. Паспорт;
4. Реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код);

5.. Витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно;

6. Відмова з пенсійного фонду і квитанція про сплату збору.

Позитивна та послідовна судова практика, яка склалось у вказаній категорії спорів дає змогу завчасно будувати адвокатові ефективну стратегію та тактику захисту інтересів довірителя в суді, що забезпечить ефективний судовий захист та практичне виконання судового рішення.

Теги: збір на пенсійне страхування,житло,державне пенсійне страхування,Пенсійний фонд України,Недвижимость,юридическая консультация,приоритет орг
Автор: Prioritet

Prioritet. © 2015. Связь с редакцией - 1yurist.paritet@gmail.com

Мої відео